Datasentre i Norge: Motvind Norge advarer mot kraftsluk, høyere priser og press på naturen
- for 2 døgn siden
- 2 min lesing
Oppdatert: for 20 timer siden
I en ny rapport advarer Motvind Norge mot en utvikling som kan presse opp strømprisene, svekke eksisterende industri og utløse nye, omfattende naturinngrep. Norge risikerer å bruke enorme mengder kraft og natur på datasentre som gir få arbeidsplasser tilbake.

Norge står midt i en ny kraftdebatt. Denne gangen handler det ikke først og fremst om husholdninger eller tradisjonell industri, men om datasentre som krever enorme mengder strøm.
-I vår nye rapport viser Motvind Norge at utviklingen er ute av kontroll. Vi advarer mot at norske naturressurser bindes opp til virksomhet som gir få arbeidsplasser og begrenset verdiskaping i Norge, sier leder i Motvind Norge, John Fiskvik.
Notatet har tittelen «Datasentre i Norge – en naturskadelig boble?» og er skrevet av Kaare Finbak og Sveinulf Vågene. (lastes ned nederst i artikkelen)

Store tall i Statnetts tilknytningskø
Motvind Norge har analysert Statnetts tilknytningskø:
56 datasentre med kraftbehov på 21 TWh har allerede fått reservert kraft
60 datasentre med behov på 36 TWh venter på kapasitet
Ytterligere datasenterprosjekter med behov på 87 TWh ligger på vent, men er ennå ikke køsatt
Til sammen er dette et kraftbehov langt over nivåer Norge kan møte.
Se hva Dagens Næringsliv skriver:
"Motvind Norge om datasentre: – Dette er gjøkungen i hele kraftsystemet" (+)

John Fiskvik: Kraften må brukes klokt
John Fiskvik mener saken går rett i kjernen av manglende nasjonal styring av energipolitikken.
-Norge kan ikke føre en politikk der våre viktigste naturressurser deles ut uten en tydelig vurdering av samfunnsnytte. Kraften er en strategisk ressurs, og den må brukes klokt.
Dokumentet argumenterer for at datasentre gir svak uttelling sammenlignet med annen industri. Ifølge analysen kreves det rundt 10 GWh for å skape én arbeidsplass i datasentre, mens eksisterende industri anslås å bruke langt mindre per jobb.
-Når kraft blir knappere og dyrere, må vi spørre hva samfunnet faktisk får igjen. Det er ikke nok å telle investeringer. Vi må også se på arbeidsplasser, verdiskaping og alternativ bruk av strømmen, sier Kaare Finbak.
Advarer mot høyere strømpriser og nettutbygging
Rapporten peker også på risiko for høyere strømpriser, økt nettleie og fortrengning av annen næringsvirksomhet dersom svært store kraftmengder reserveres til datasentre.
Sveinulf Vågene sier:
-Når enorme volumer reserveres til én type virksomhet, kan det ramme både eksisterende industri og vanlige strømkunder. Dette krever langt sterkere politisk styring enn i dag.
Rapporten knytter også datasenterveksten til økt press for ny vindkraftutbygging. Dersom dette kraftbehovet skal dekkes raskt, frykter Motvind Norge at nye naturområder blir ofret for å møte etterspørselen.
Blant anbefalingene i notatet er:
sterkere prioritering av kraft etter samfunnsnytte
strengere krav til modenhet og realisme i prosjekter
offentlig innsyn i vurderinger og prioriteringer
krav om egen kraftproduksjon innenfor innenfor "eget gjerde" for store internasjonale datasentre
midlertidig stans inntil en nasjonal strategi er på plass
Last ned rapporten her:
Her kan du se Kaare Finbaks presentasjon i Pressens Hus, 24.april 2026:



